Mesto gde igra počinje!
Pančevački Abrašević započinje igru iz generacije u generaciju već 85 godina!
Šta je folklor?
Folklor je uopšteno ime za kulturu koja, u ustaljenim tradicionalnim oblicima, živi u narodu. Folklor predstavlja identitet jednog naroda i samim tim predstavlja neku vrstu amaneta koji prelazi od starijih na mlađe ili kako se u narodu kaže „sa kolena na koleno“.
Narod bez identiteta, prestaje da bude narod. Samim tim, mladi i deca koja se bave folklorom, na neki način predstavljaju čuvare svoje domovine i svog naroda, odnosno identiteta.
Folklor ne čuva samo multikulturalno nasleđe, već i neguje zajedništvo, čuva zdravlje, jača timski duh i poboljšava koordinaciju. Istovremeno, to je vrsta fizičke aktivnosti koja donosi mnoge pogodnosti pored onog najvažnijeg – aktiviranja brojnih mišića tela. Druženja i putovanja su samo neke od prednosti ove vrste igre. Folklor, više nego drugi oblici vežbanja, podstiče socijalnu interakciju.Folklor doprinosi većem samopouzdanju i sigurnosti,poboljšava kardiovaskularno zdravlje jer čini puls stabilnim i smanjuje rizik od srčane insuficijencije. Folklor poboljšava rad srčanog i skeletnih mišića. Folklor utiče pozitivno na fleksibilnost mišića, brzinu i sposobnost reakcije, osećaj za ritam. Folklor poboljšava cirkulaciju, tonus tela, poboljšava držanje, ravnotežu i koordinaciju.
Folklor povećava fleksibilnost zglobova i mišića što je važno kako bi se izbegle svakodnevne povrede kostiju i mišića i ublažili bolovi u zglobovima. Folklor povećava snagu i fizičku kondiciju. Folklor je odlična vežba za mozak. Repetitivno ponavljanje naučenih pokreta je veoma dobro za mentalno zdravlje. Folklor deluje antidepresivno, jer se tokom igranja luči endorfin, koji povećava osećaj zadovoljstva. To je zdrav i prirodan način borbe protiv depresije i anksioznosti. Folklor je odličan način da se provežba koncentracija i um. Endorfini koji se otpuštaju tokom igranja pomažu u stvaranju povezanosti s drugima koja je važna za očuvanje mentalnog zdravlja. Socijalna podrška je povezana s brojnim povoljnim faktorima i štiti mentalno zdravlje, dok osećaj pripadanja folklornoj grupi smanjuje usamljenost.
Zašto je folklor važan za decu?
Folklor povoljno utiče na fizički razvoj dece, na razvoj muskulature, pravilno držanje tela, kao i na razvoj sluha, pa je stoga idealan za psihofizički razvoj deteta. Kroz folklor se deca dobro fizički razvijaju i definišu svoje mišiće. Uče ispravan način držanja tela koji podrazumeva pravilan stav kičmenog stuba i položaj ruku. Tokom igranja na času folklora, svi mišići su aktivni, a deca razvijaju motoriku i centar za ravnotežu. Prvi koraci u folkloru podrazumevaju učenje različitih vrsta trokoraka, čime deca usvajaju i usavršavaju i svoje ritmičke veštine. Kroz igru usavršavaju orijentaciju i savladavanje prostornih oblika. Kroz folklorne zadatke i usvajanje koraka stiče se i dobra kondicija, deca postepeno jačaju svoje mišiće na listovima i butinama, što doprinosi vitkoj figuri u odraslom dobu. Muzika kod dece izaziva pozitivne emocije i tada se luči hormon sreće, što izuzetno pozitivno utiče na mentalno zdravlje. Osim poboljšanja raspoloženja, folklor izgrađuje radne navike i poboljšava kongnitivne funkcije. Folklor utiče na socijalni život dece a scenski nastup deci daje samopouzdanje koje je vrlo važno u daljem odrastanju.